У БО "Світло надії" говорили про доступність правової допомоги у місцях несвободи
30 Травня 2019

Експерти Регіонального представництва Уповноваженого ВРУ з прав людини в Полтавській області спільно з фахівцями ГО «Україна без тортур», БО «Світло надії» та БО «FREE ZONE» провели круглий стіл  «Доступ до правової допомоги в місцях несвободи як один з критеріїв попередження катувань, жорстокого та такого, що принижує честь та гідність поводження».

Присутні обговорили актуальні питання доступу до правової допомоги осіб, які відбувають покарання  в місцях несвободи Полтавської області та вироблення спільного протоколу діяльності відповідних органів державної влади та представників громадського сектору для вирішення складних ситуацій.

Все заради того, щоб забезпечити якісну та доступну правову допомогу особам, які відбувають покарання, через співпрацю адвокатів та юристів системи БВПД з установами виконання покарань, ДМС та представниками громадянського суспільства, а також вироблення спільного протоколу діяльності відповідних органів державної влади та представників громадського сектору для вирішення складних ситуацій.

Проблема застосування катувань та жорстокого поводження у правоохоронних органах та місцях несвободи, нажаль, залишається доволі актуальною в Україні. В рамках діяльності Уповноваженого ВРУ з прав людини на постійній основі НПМ здійснює моніторингові візити без попередження в місця несвободи України. Правозахисна допомога жертвам катувань, а також профілактична та консультативна підтримка працівників та осіб, які перебувають в місцях несвободи, з питань недопущення цього ганебного явища є пріоритетною в діяльності представників громадянського суспільства, зокрема в установах виконання покарань.

Моніторинг місць несвободи та здійснення консультування осіб які відбувають покарання працівниками Регіонального представництва Уповноваженого ВРУ з прав людини в Полтавській області, показує негативну тенденцію доступу до правової допомоги.

Крім того, вирішення соціальних питань засуджених, таких наявність документів, житла, працевлаштування, налагодження соціальних зв’язків з близькими на етапі підготовки до та після звільнення є актуальною проблемою для громадського суспільства, зокрема в царині доступу до правової допомоги для оформлення документів, що підтверджують особу, набуття та відновлення права власності, підтвердження трудового стажу.

В роботі круглого столу прийняли участь працівники Полтавської обласної прокуратури, місцевого центру БВПД, ДМС, установ виконання покарань та представники громадськості. Розглянуті гострі питання доступу до правової допомоги, паспортизації, складання процесуальних документів, комунікації між всіма дотичними особами, плідно обговорені конкретні проблемні ситуації та вироблено алгоритм подальшої співпраці.