Проект “HealthLink”: за 9 місяців цього року швидкими тестами охоплено 3 тисячі 615 осіб
30 Вересня 2019

Добігає кінця другий проектний рік, де Полтавщина серед 12 регіонів України реалізовує проект “HealthLink: Прискорення зусиль з подолання ВІЛ/СНІДу в Україні”. У нашому регіоні втілює в життя проект “HealthLink” —  БО “Світло надії” спільно з БО «100% ЖИТТЯ» в партнерстві з Альянсом громадського здоров'я за фінансової підтримки USAID (Агентства США з міжнародного розвитку). Головною метою проекту є  покращення доступу людей, що живуть з ВІЛ та представників уразливих груп до якісних послуг з профілактики та лікування ВІЛ в м. Полтава і районах Полтавської області за ініціативою медичного працівника.

Швидко і безпечно пройти тест на ВІЛ і почати лікування - головне завдання для всіх! Щоб досягти бажаних результатів проводилась велика різнопланова робота: тестування відбувалось за ініціативою медичного працівника, тестували на ВІЛ партнерів ЛЖВ (людей, що живуть з ВІЛ). Також залучали до послуг з профілактики й чоловіків, які мають секс з чоловіками. Офіційно на Полтавщині зареєстровано майже 4000 ВІЛ-інфікованих. Найвищі рівні захворюваності на ВІЛ-інфекцію зареєстровано в Одеській (109,2 на 100 000 населення), Дніпропетровській (107,0), Миколаївській (74,9) областях, м. Київ (63,1), Київській (53,5), Кіровоградській (52,1), Херсонській (48,4), Чернігівській (48,4) областях. У структурі шляхів передавання ВІЛ і далі зростає частка статевого шляху (65,6%). 

Людмила Ярошенко, фахівець із управління проектами БО "Світло надії" наголошує: “Загалом за період дії проекту з 01.01.2018 р. по 30.09.2019 р. швидкими тестами охоплено: соціальна служба (на базі громад) - 712 осіб, медичні працівники (на базі закладів охорони здоров'я Полтавщини) -  2903 осіб”. 

Загалом, на території Полтавської області до реалізації проекту залучено 16 закладів охорони здоров'я та 8 пунктів на базі громад, де тестують соціальні працівники. Також, фахівець наголосила, що 68 клієнтів, які дізналися про свій ВІЛ статус доведені до диспансерного обліку та 60 клієнтів вже приймають антиретровірусну терапію (інші готуються до прийому). Для працівників закладів охорони здоров'я Полтавщини, загалом, проведено чотирнадцять тренінгів “Консультування та тестування на ВІЛ за допомогою швидких тестів серед представників груп найвищого ризику за ініціативою медичного працівника”, а також «Подолання стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, у медичних закладах України як основного бар’єру до тестування та лікування».Розроблені та впроваджені в життя в рамках проекту алгоритми залучення клієнтів до послуг з тестування на ВІЛ.

Захід проведено в рамках проекту “Впровадження ефективних моделей та підходів в Полтавській області” до виявлення ВІЛ-інфікованих, та доведення їх до прийому АРТ” за фінансової підтримки БО “Всеукраїнська мережа ЛЖВ” в рамках реалізації проекту HealthLink: Прискорення зусиль з протидії ВІЛ в Україні” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). 

Довідково: Україна сьогодні посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. Кожен сотий громадянин нашої держави у віці від 15 до 49 років інфікований ВІЛ, що є одним із найвищих показників серед інших країн. Протягом 2018 р. в Україні щодня реєстрували 50 випадків захворювання на ВІЛ-інфекцію, 24 — захворювання на СНІД і дев’ять випадків смерті від хвороб, зумовлених СНІДом.